Jaké příznaky má mentální anorexie, jaké důsledky přináší a jaká je pomoc?

Co je to mentální anorexie?
Mentální anorexie patří do skupiny tzv. poruch příjmu potravy (PPP), kam kromě ní spadá také záchvatovité přejídání, ARFID (Avoidant Restrictive Food Intake Disorder) nebo mentální bulimie či další onemocnění. Je to psychosomatická porucha, jejímž nejvíce určujícím znakem je maladaptivní chování a prožívání v oblasti stravování. Mentální anorexie je sice viditelná na první pohled, ale důležité je zdůraznit slovo – mentální – odehrává se tedy introspektivně, uvnitř člověka, váže se k ní mnoho nefunkčních a nezdravých myšlenek a přesvědčení.
Kdo je mentální anorexií ohrožen nejvíce?
Mentální anorexií jsou nejčastěji postiženy děti a mládež, a právě z tohoto důvodu je třeba být o to více obezřetní. A v neposlední řadě je důležité si uvědomit, že se tento problém netýká jen žen, ale i mužů. I když statisticky stále „vedou“ ženy (3,3–18,6 %) (u mužů je to v rozmezí 0,8–6,5 %), netýká se to výlučně jich.
Jaké jsou příznaky mentální anorexie?
Mezi nejčastější příznaky mentální anorexie patří:
- cílené snižování příjmu potravy,
- cílené zvyšování energetického výdeje,
- výrazný úbytek tělesné hmotnosti,
- velké výkyvy nálad,
- strach z přibírání či celkového vzhledu těla (klient má narušené vnímání vlastního těla),
- pocity nedostatečnosti, méněcennosti, bezvýznamnosti, ošklivosti,
- neustálé srovnávání se (vzhled, hmotnost),
- kritický vnitřní hlas (osoba o sobě mluví jen negativně),
- odmítání sociálních událostí, kde se podává jídlo nebo je možnost s ním přijít do styku,
- narušení sociálních vazeb, pokud se člověk soustředí jen na to, jak vypadá, musí jít cvičit, aby nepřibral apod.,
- obsesivní myšlenky týkající se jídla, cvičení, vzhledu apod.,
- někdy u klientů evidujeme i bludné prožívání a postupnou ztrátu kontaktu s realitou (když hmotnost klesne na hranici minima).
Jaké jsou příčiny vzniku mentální anorexie?
Podobně jako u dalších psychických poruch i u mentální anorexie jde o kombinaci více příčin vzniku:
- genetická predispozice (tedy to, co jsme si odnesli v genech – náchylnost k emoční nestabilitě, zvýšená reakce na stres, výskyt onemocnění v rodině),
- osobnostní rysy jednotlivce (to, jak se vnímá, hodnotí, jaký má vnitřní hlas, sebevědomí apod.),
- prostředí rodiny (od toho, jak je téma vzhledu a hmotnosti vnímáno celou rodinou, rodiči, jak se o tom nahlas v rodině vyjadřují, jaké má rodina stravovací návyky, jak o tom rodiče s dětmi komunikují, zda děti navzájem porovnávají co do hmotnosti, zda jsou doma restrikce v jídle, diety apod.),
- sociální vlivy (vliv vrstevníků, společný žargon o vzhledu, srovnávání se),
- kulturní vliv a kontext (jak daná kultura vnímá krásu, vzhled, jaká jsou očekávání, stereotypy či ideály krásy),
- důležité události v životě osoby (jiná zdravotní onemocnění, traumata, smrt blízkého člověka apod.).
Jak mentální anorexie začíná a jaký je její průběh?
Na začátek považujeme za důležité zmínit a zároveň vyvrátit časté tvrzení společnosti – anorektici chtějí pozornost, chtějí prostě zhubnout a chtějí dobře vypadat, jsou povrchní. Toto je skutečně velmi mylné smýšlení.
Mentální anorexie je onemocnění, které je zpočátku velmi nenápadné (nebo se nemocný snaží, aby bylo) a mnohdy si ho i blízcí lidé všimnou až pozdě. Proč tomu tak je? Protože anorexie začíná v hlavě a až následně se začíná projevovat výraznou redukcí hmotnosti, která je viditelná. Odborníci spolu s klienty anorektiky uvádějí, že začátek anorexie bývá poměrně brzký a je spojen s různými emočními problémy, které se klient rozhodne řešit způsobem nepřijímání potravy. Říkáme proto, že hubnutí je vlastně následek.
Průběh je také velmi pomalý, ale čím více je klient v poruše „ponořený“, tím se v ní snáze orientuje a průběh začne nabírat na obrátkách. Na začátku je tedy emoční problém, strategie omezování stravy jako způsob jeho řešení, počáteční omezování v jídle. Pokračuje to cvičením a fyzickou aktivitou, která se stále zintenzivňuje. Myšlenky a vnitřní kritický hlas jsou čím dál extrémnější, až osoba v konečných stádiích přijímá jen minimální množství potravy – až žádné. Chceme tím upozornit na fakt, že mentální anorexie je psychická porucha s nejvyšší úmrtností na světě.
Jaké jsou důsledky mentální anorexie?
Na první pohled pozorovatelné jsou zejména fyziologické důsledky mentální anorexie. Do této kategorie patří například výrazné snížení hmotnosti, vypadávání vlasů, zhoršená pleť, kazivost zubů či celkové chřadnutí těla. To, co nemusí být viditelné, ale stále je přítomné, je například velká únava a slabost, protože osobě chybí živiny. Závratě, mdloby, nepravidelný nebo až ztracený menstruační cyklus u žen, snížené libido, ztráta životní energie, motivace, oslabená imunita, ale také neplodnost.
Narušení zdravých sociálních vazeb, narušení přátelství, ale především narušení vztahu k sobě samému je asi tím nejvýraznějším psychologickým důsledkem mentální anorexie. Důležité je však uvědomit si, že s těmito vnitřními démony se dá pracovat – je potřeba vyhledat pomoc.
Jaké jsou možnosti léčby mentální anorexie?
U mentální anorexie hovoříme o dvou hlavních možnostech léčby – o ambulantní (kontroly u psychiatra, psychologa či konzultace s nutričním specialistou) a o intenzivní lékařské péči, která zahrnuje hospitalizaci a denní stacionář. U psychoterapie je třeba zdůraznit také velký význam nejen individuální terapie, ale i rodinné. Protože mnohdy, jak už bylo výše uvedeno, je mentální anorexie onemocnění, které vzniká v rodině a přímo se jí dotýká. Tyto dvě formy léčby se mohou doplňovat, případně klient nejprve podstoupí hospitalizaci (pokud je v rizikovém psychickém i fyzickém stavu), a následně pokračuje v ambulantní léčbě. Obě možnosti léčby mají své pro a proti, a proto je důležité, aby ošetřující odborník zohlednil obě strany mince. Co se týká léčby mentální anorexie pomocí farmakoterapie, odborníci se shodují, že v tomto případě stojí až na posledním místě a saháme po ní až úplně nakonec. U tohoto typu onemocnění jsou opravdu nejúčinnější právě dvě výše uvedené možnosti.
Jaká je prevence mentální anorexie?
Prevence a včasné zachycení mentální anorexie u klientů je nesmírně důležité. Díky tomu můžeme předejít stádiím onemocnění, která mohou mít až nevratné následky:
- Vzdělávejte se v tom, co je zdravý životní styl, co přesně to znamená, co to zahrnuje, jaké to má dopady na lidský organismus, když přijímá vs. nepřijímá potravu v dostatečném množství.
- S tím souvisí také vyhýbání se rozdělování potravin na „dobré” a „špatné”.
- Snažte se utišit kritika ve své hlavě – štíhlá postava a redukce hmotnosti nedefinují vaši osobnost a hodnotu.
- Vybudujte si své vlastní sebevědomí na svých talentech, silných stránkách, charakterových vlastnostech apod.
- Nesrovnávejte se s ostatními – zejména na sociálních sítích každý ukazuje jen to, co ukázat chce – a většinou v lepším světle, než jaká je realita.
- Pokud vás začne v oblasti zdraví nebo vzhledu něco trápit, mluvte o tom nahlas, nenechávejte si dané myšlenky jen pro sebe.
⎯
Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.