Co je to impostor syndrom, koho ohrožuje a jak s ním bojovat?

Jak se projevuje impostor syndrom a jak ho překonat?

Co je impostor syndrom?

Impostor syndrom je přesvědčení o sobě samém, že moje úspěchy jsou jen šťastnou náhodou, bez uvědomění si svých schopností. Impostor syndrom bychom mohli velmi jednoduše nazvat souborem sebepodceňujících přesvědčení a znejisťování sebe samého. Lidé, kteří trpí impostor syndromem, mají tendenci podceňovat sami sebe, své úspěchy a připisují to šťastné náhodě, nebo vnějším okolnostem.

Jak se impostor syndrom projevuje?

Impostor syndrom se projevuje tím, že člověk, který daným syndromem trpí, má pocit, že nic nedokáže, jeho sebehodnota či pocit hrdosti na sebe jsou výrazně deficitní. Všechny úspěchy, vítězství připisují vnějším činitelům. Tito lidé si to neuvědomují, jednoduše to tak vnímají.

Mezi nejčastější projevy patří:

  • Neustálé porovnávání se s ostatními: Lidé s impostor syndromem mají tendenci porovnávat se s jinými, přičemž si všimnou jen jejich silné stránky a své vlastní nedostatky zveličují.
  • Sabotování vlastních úspěchů: Zlehčují své úspěchy a připisují je vnějším faktorům, štěstí nebo náhodě.
  • Perfekcionismus: Snaží se dosáhnout dokonalosti ve všem, co dělají, což vede k neustálému stresu a nespokojenosti.
  • Strach z neúspěchu: Bojí se selhání a nových výzev, protože mají strach, že jejich neúspěch potvrdí jejich vnitřní přesvědčení o vlastní neschopnosti.
  • Prokrastinace: Oddalují důležité úkoly a rozhodnutí, protože mají strach, že je nezvládnou.
  • Izolace: Mají tendenci izolovat se od ostatních lidí, protože se bojí, že je odhalí jako podvodníky.
  • Fyzické symptomy: Nespavost, únava, bolesti hlavy, trávicí problémy, které jsou často spojeny s chronickým stresem a úzkostí.
  • Vyhýbání se zpětné vazbě: Strach z negativní zpětné vazby, který brání v osobnostním růstu.

Jaké jsou příčiny impostor syndromu?

Příčin tohoto syndromu může být víc, ale často sahají do dětství, kdy se dotyčnému nedostávalo ocenění a uznání za jeho úspěchy, ale všechno bývalo ze strany dospělých autorit připisováno vnějším faktorům, nebo náhodě. V důsledku toho dotyčný nezažil úspěch za to, co dokázal, a naučil se své úspěchy připisovat vnějším faktorům bez toho, aby si uvědomil, že ten úspěch je výsledkem jeho úsilí.

S impostor syndromem se častokrát setkáváme i u lidí, kteří byli v dětství velmi podporováni k dosažení úspěchu/výkonu, ale mají pocit, že to, co dosáhli, není jen jejich zásluhou. Za vznikem imposter syndromu může být i opční přístup, případně trauma, které nebylo dostatečně zpracováno, a vede k sebepochybování.

Koho impostor syndrom nejvíce ohrožuje?

Imposter syndrom nejčastěji postihuje lidi, kteří měli příliš přísné, resp. nedostatečně empatické a podpůrné rodiče, kteří je v dětství nepodporovali, neoceňovali, nebo měli tendenci jejich úspěchy bagatelizovat, podceňovat, nebo přehlížet. V důsledku toho se u nich nedostatečně rozvinula sebehodnota a sebeúcta, což je příznačné i pro imposter syndrom.

Jaký vliv má imposter syndrom na člověka?

Imposter syndrom vede k pocitům méněcennosti, nedostatečnosti, sebepochybování, a celkově neschopnosti těšit se z vlastních úspěchů a celkově snížené sebehodnotě a sebevědomí lidí, kterých se týká. V důsledku toho může docházet ke snížené motivaci k úspěchu, a dosahování výkonu pod úrovní vlastních schopností. Impostor syndrom brání rozvíjet vlastní potenciál, vede k pocitům méněcennosti a nedostatečnosti v životě.

Jak s impostor syndromem bojovat?

Na překonání impostor syndromu je vhodná psychologická pomoc, přičemž se terapeut s klientem podívá na aktuální prožívání situací, a hledají kořeny v minulosti. Následně pracují na překonávání introjektů, které klient během života nabyl, a které u něj vypěstovaly přesvědčení, že za všechny úspěchy je pouze náhoda nebo vnější činitelé. Během terapie si vyžaduje hodně podpory, a také delší čas, protože tato přesvědčení bývají velmi silná.

Další užitečné strategie na zvládnutí impostor syndromu:

  • Vedení deníku: Psaní o svých pocitech a myšlenkách může pomoci identifikovat negativní vzorce a změnit je.
  • Hledání mentora: Nalezení mentora, který vás bude podporovat a poskytovat vám zpětnou vazbu, může být velmi užitečné.
  • Zaměření se na proces, nejen na výsledek: Namísto toho, abyste se soustředili jen na dosažení dokonalého výsledku, zaměřte se na samotný proces učení a rozvoje.
  • Oslava malých vítězství: Oceňujte každý malý úspěch, bez ohledu na to, jak nevýznamný se vám může zdát.
  • Přijímání nejistoty: Uvědomte si, že je úplně normální cítit se někdy nejistě a že to neznamená, že nejste schopní.

Jaká je prevence imposter syndromu?

Myslím, že nejdůležitější prevencí impostor syndromu je podporování zdravé sebehodnoty a zdravého sebevědomí dětí ze strany rodičů, od dětství. Rodiče by měli své děti podporovat, aby rozvíjely svůj potenciál, aby si uvědomovaly vlastní úspěchy a schopnosti. Díky tomu si mohou vybudovat zdravou sebehodnotu a být schopní pociťovat hrdost na sebe při prožívání úspěchů a zároveň vědět, že jsou schopní dosáhnout cíle, které si v životě nastaví realisticky.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector