Fobie

Fobie patří mezi úzkostné poruchy. Osoba při ní zažívá extrémně silný, neopodstatněný strach z konkrétní situace, živého objektu nebo předmětu. Při kontaktu se spouštěčem fobie zažívá velmi výraznou úzkost. Hrozba, kterou si spojuje se spouštěčem fobie, je mnohonásobně silnější než skutečné ohrožení.

Příznaky při fobii mohou být různé – například silný úlek nebo ztuhnutí, neklid, bušení srdce, zrychlené dýchání, pocení, třes, sucho v ústech, slabost, nevolnost, mravenčení končetin nebo svírání na hrudi. Úzkost může přejít až do panického záchvatu. Fobie mohou mít významný vliv na kvalitu života člověka – kvůli fobii mění své chování a fungování. Snaží se vyhýbat určitým situacím, místům nebo předmětům, zoufale se snaží tyto situace nebo předměty kontrolovat, uvědomuje si, že jeho pocity a příznaky jsou přehnané a iracionální, ale nedokáže je překonat vůlí.

Existuje mnoho různých typů fobií. Mezi nejběžnější patří:

  • agorafobie - strach z otevřených a veřejných prostranství (např. veřejný dopravní prostředek, nákupní centrum), kde má člověk obavy, že by nedokázal uniknout nebo by se v případě úzkosti nedostal k pomoci,
  • arachnofobie - strach z pavouků;
  • akrofobie - strach z výšek;
  • klaustrofobie - strach z uzavřených prostor;
  • sociální fobie - strach z veřejného vystupování, z toho, že bude člověk pozorován nebo hodnocen jinými lidmi, úzkost ze selhání nebo ztrapnění na veřejnosti.

Příčina vzniku fobií není zcela jasná, pravděpodobně jde o kombinaci dědičnosti, chemických procesů v mozku a vlivů prostředí. Genetické faktory mohou predisponovat člověka k rozvoji fobie, zatímco vlivy prostředí, jako například silný traumatický zážitek nebo zkušenost s fobií v rodině, mohou spustit její rozvoj.

Léčba fobií je často úspěšná a může výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Fobie lze léčit pomocí různých metod, jako jsou například:

  • Kognitivně behaviorální terapie (KBT) – pomáhá lidem identifikovat a změnit iracionální myšlenky a chování, které jsou spojeny s jejich fobií.
  • Expozice – expozice je technika KBT, kdy je člověk postupně vystavován situaci nebo předmětu, kterého se bojí.
  • Medikace – v některých případech se mohou na léčbu fobií použít léky, například na léčbu deprese nebo zmírnění úzkosti.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoli otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

Najděte si pro sebe terapeuta

Terapeuti

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector