Jungova typologie osobnosti

Carl Gustav Jung, švýcarský psycholog a zakladatel analytické psychologie, nabídl komplexní pohled na lidskou psychiku, který zahrnuje archetypální vzory a teorii typů osobnosti. Jeho práce, která proniká do hloubky nevědomí, nám poskytuje lepší porozumění sobě samým a našim vztahům s okolím.

Co je Jungova typologie?

Jungova typologie je metoda k definování psychologické orientace člověka. V roce 1912 švýcarský psychoanalytik Carl Gustav Jung přišel s teorií, že chování není náhodné, ale spíše výsledkem toho, jak lidé přijímají a kategorizují informace a z nich pak vyvozují závěry. Podle této teorie jsou lidé předurčeni k jednomu ze dvou obecných typů postojů - extrovert (E) nebo introvert (I) - a také spadají pod určité osobnostní vzorce vybudované kolem čtyř hlavních psychologických funkcí, které má a využívá každý.

Tyto funkce jsou:

  • Senzorika (S): Senzorické vnímání je funkce vnímání, což znamená, že vjemy přijímáme do vědomí místo toho, abychom se o ně museli snažit. V Jungově typologii bývají lidé s typem senzoriky praktičtí nebo realističtí myslitelé, protože své vnímání zakládají na tom, co mohou pozorovat.
  • Intuice (N): Intuice je další funkce vnímání, která vychází z nevědomí. Intuitivní typy jsou opakem senzorických typů, protože své vnímání zakládají na abstraktních myšlenkách, které pramení z jakési formy instinktu.
  • Myšlení (T): Myšlení je racionální nebo posuzovací funkce, která zahrnuje spojování myšlenek. Jung rozlišoval mezi aktivním myšlením, při kterém člověk vědomě řídí své myšlenky, a neaktivním myšlením, které je pasivní formou.
  • Cit (F): Cit je racionální nebo posuzovací funkce, která se týká hodnocení lidí nebo věcí s ohledem na jejich hodnotu pro nás. Není to totéž jako emoce, kterou Jung nazval "afekt" a považoval ji za iracionální a škodlivou funkci.

Na základě výše uvedených pojmů Jung dospěl k závěru, že jednotlivce lze kategorizovat podle preferencí nebo „dichotomií“, konkrétně těchto:

  • Extroverze (E) vs. Introverze (I)
  • Senzorika (S) vs. Intuice (N)
  • Myšlení (T) vs. Cit (F)

V roce 1980 Isabel Briggs-Myersová, která vyvinula osobnostní test známý jako Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), přidala čtvrtou dichotomii - posuzování (J) versus vnímání (P). Posuzování znamená, že člověk organizuje své životní události a zpravidla se drží svých plánů. Vnímání znamená, že mají tendenci improvizovat a zkoumat alternativní možnosti. Nejedná se o hloubkový psychologický model, ale vede k užitečným poznatkům v takových oblastech, jako je výchova dětí, vzdělávání a management.

16 Jungových typů osobností

Původní model Jungovy typologie definoval osm typů osobnosti reprezentovaných dvoupísmennými zkratkami, přičemž první písmeno označovalo preferenci obecného postoje a druhé psychologickou funkci. Tyto původní typy osobnosti byly:

  • Extrovertní senzorika (ES)
  • Extrovertní intuice (EN)
  • Extrovertní myšlení (ET)
  • Extrovertní cit (EF)
  • Introvertní senzorika (IS)
  • Introvertní intuice (IN)
  • Introvertní myšlení (IT)
  • Introvertní cit (IF)

Po přidání dichotomie posuzování vs. vnímání se počet preferencí zvýšil na 16. Aktualizovaný seznam preferencí používá čtyřpísmenné zkratky. První písmeno odpovídá obecnému postoji, druhé preferenci v dichotomii senzorika-intuice, třetí preferenci v kategorii myšlení-cit a čtvrté dvojici posuzování-vnímání.

  1. Extrovert, senzorika, myšlení, posuzování (ESTJ): Ředitel - Tento typ osobnosti se vyznačuje asertivitou, iniciativností a zanícením pro dodržování pravidel nebo tradičních rolí.
  2. Introvert, senzorika, myšlení, posuzování (ISTJ): Inspektor - Jedinci s tímto typem osobnosti bývají praktičtí, organizovaní, oddaní a tradiční.
  3. Extrovert, intuice, myšlení, posuzování (ENTJ): Velitel - ENTJ jsou často sebevědomí a přímočaří lidé. Díky své schopnosti vymýšlet a realizovat plány bývají dobrými lídry.
  4. Introvert, intuice, myšlení, posuzování (INTJ): Architekt - Osobnost typu INTJ je nejen analytická, ale i kreativní.
  5. Extrovert, senzorika, myšlení, vnímání (ESTP): Přesvědčovatel - ESTP jsou společenští a orientovaní na přítomný okamžik. Dokážou se rychle rozhodovat, třebaže mohou být i vrtkaví.
  6. Introvert, senzorika, myšlení, vnímání (ISTP): Řemeslník - Lidé s tímto typem osobnosti jsou rezervovaní, nezávislí, cílevědomí a objektivní, ale zároveň ochotní zkoušet nové zkušenosti.
  7. Extrovert, intuice, myšlení, vnímání (ENTP): Debatér - ENTP mají sklon k diskusím o myšlenkách. Často přicházejí s novými nápady a pouštějí se do nových projektů, i když ještě nedokončili ty předchozí.
  8. Introvert, intuice, myšlení, vnímání (INTP): Myslitel - Tichá zamyšlenost a vysoká schopnost sebereflexe jsou charakteristické pro typ osobnosti INTP. Takoví jedinci jsou často zruční ve vymýšlení nových řešení založených na logice a analýze.
  9. Extrovert, senzorika, cit, posuzování (ESFJ): Opatrovník - Tento typ osobnosti je naladěn na potřeby druhých a rád pomáhá.
  10. Introvert, senzorika, cit, posuzování (ISFJ): Ochránce - ISFJ jedinci se vyznačují starostlivostí, soucitem a citlivostí. Bývají velmi všímaví a emocionálně inteligentní, i když mohou mít problémy s vyjádřením vlastních pocitů druhým.
  11. Extrovert, intuice, cit, posuzování (ENFJ): Dárce - ENFJ jsou chápaví, podporující a nezištní lidé, kteří často spojují různorodé skupiny lidí.
  12. Introvert, intuice, cit, posuzování (INFJ): Zastánce - Osobnost INFJ je orientována na logiku i emoce. Svůj soucit a idealismus dokáže proměnit na činy k dosažení svých cílů.
  13. Extrovert, senzorika, cit, vnímání (ESFP): Herec - ESFP žijí přítomným okamžikem a těší se pozornosti. Jsou spontánní, ale i pragmatičtí a vynalézaví.
  14. Introvert, senzorika, cit, vnímání (ISFP): Umělec - Máte-li osobnost ISFP, pravděpodobně jste rezervovaní a nezávislí, ale zároveň vnímaví k detailům a máte smysl pro estetiku.
  15. Extrovert, intuice, cit, vnímání (ENFP): Šampion - ENFP mívají silné vůdčí schopnosti, kreativní myšlení a dovednosti v řešení problémů.
  16. Introvert, intuice, cit, vnímání (INFP): Mediátor - Osobnost typu INFP je empatická a hnaná zájmy druhých lidí, díky čemuž bývá často dobrým mluvčím nebo zprostředkovatelem.

Ačkoli MBTI čelí kritice pro nedostatečnou oporu ve zkušenostech a nízkou spolehlivost v opakovaných testováních, stále se používá v případech, kde může sloužit jako užitečný nástroj pro sebereflexi a diskusi o osobnostních preferencích.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněny a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

Najděte si pro sebe terapeuta

Terapeuti

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector