Copingové strategie
Coping je mezinárodní a sdružující pojem pro zvládání zátěžových situací v lidských životech. Situace zátěže mohou být nejrůznějšího charakteru – od drobných potíží v práci, přes komplikace ve zdraví nebo sociálních vztazích, zjištění závažného onemocnění nebo v neposlední řadě všem tak známý stres. To, jak se jednotlivec postaví ke své situaci a jak ji zvládne, můžeme označit pojmem copingové/zvládací styly/strategie.
Existují různé typy copingových strategií, které se liší podle toho, kterého autora:
- strategie apatie – vyznačuje se pocity beznaděje, bezmocnosti či pocity deprese,
- strategie vyhýbání se – dominantní jsou pocity strachu,
- strategie napadení/útoku – dominantní jsou pocity ohrožení jednotlivce,
- aktivní přístupy k zátěži – aktivní přístup k zátěžové situaci ve smyslu jejího rozpoznání, naplánování činů, celkové přípravy na zvládnutí situace,
- pasivní přístupy k zátěži – sem patří vyčkávání či lhostejnost,
- coping orientovaný na emoce,
- coping orientovaný na problém.
Je důležité zmínit a také si uvědomit, že volba copingové strategie závisí na osobnosti jedince, jeho předchozích zkušenostech a zážitcích, na tom, jak odpozoroval a naučil se, jak zvládají zátěž jeho blízcí a rodina, a také na kontextu. Jiné copingové strategie používáme v rodině, jiné u přátel či v práci.
Copingové strategie jsou vědomé zvládací styly řešení problému, což znamená, že si je vybíráme a chceme je uvést v platnost. V některých případech však platí, že jednotlivci nevědí, po kterých copingových strategiích sáhnout. Ve společnosti se ukazuje, že někteří jedinci se proto při zátěžových situacích uchylují například k:
- nadměrnému užívání návykových látek (alkohol, drogy, cigarety),
- nadměrné agresi,
- potlačování a popírání (pocitů, emocí ale i samotných problémů a zátěže).
Jelikož jsou výše uvedené zvládací strategie z dlouhodobého hlediska neefektivní a nefunkční, je důležité se se svým stresem a obtížemi naučit pracovat. Ve spolupráci s terapeutem nebo v podpůrné skupině to bude určitě více přínosné, než když si zapálíte za den 15 cigaret.
⎯
Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Máte-li jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.