Jak myslet pozitivně a co vám pozitivní myšlení může přinést?

Co je to pozitivní myšlení?
Pozitivní myšlení je přístup nebo způsob myšlení, který se soustředí na hledání dobrých, optimistických a pozitivních stránek života a situací, i když čelíme výzvám nebo problémům. Jde o tendenci vidět příležitosti místo překážek a zaměřovat se na řešení místo problémů. Pozitivní myšlení neznamená ignorovat realitu nebo potíže, ale spíše přijmout optimistický postoj k tomu, jak je zvládneme. Současně je pozitivní myšlení také určitým způsobem copingové strategie, jak zvládat životní situace.
Jak může pozitivní myšlení ovlivnit náš každodenní život?
Pozitivní myšlení může mít mnoho výhod pro náš život. Patří mezi ně například:
- Zlepšení duševního zdraví: Pozitivní myšlení pomáhá snížit úzkost, stres a depresi tím, že se soustředíme na pozitivní aspekty života. Depresivní lidi poznáte zejména absencí úsměvu a jiskry v očích, které naopak pozitivně smýšlející lidé mají.
- Zlepšení fyzického zdraví: Optimisté mohou mít nižší krevní tlak, lepší kardiovaskulární zdraví a silnější imunitní systém, protože pozitivní přístup snižuje stres, který oslabuje naši obranyschopnost.
- Vytrvalost a odolnost: Pozitivní myšlení nám pomáhá vytrvat v těžkých časech, protože vidíme problémy jako dočasné a zvládnutelné. Často nejde jen o pohled na problémy určitým způsobem, ale i o rétoriku, jakou k sobě v dané situaci promlouváme, případně o naše přesvědčení o nás a našem životě obecně. Pokud si totiž řeknu, že tato situace je náročná, ale zvládnu ji, určitě je to efektivnější než se shazovat tím, že jsem například neschopný/á a problémová situace mě převálcuje.
- Zlepšení vztahů: Lidé s pozitivním myšlením jsou často příjemnější, což může zlepšit jejich vztahy s ostatními. Usmívají se a tím vyvolávají obdobné reakce i u svého okolí. Protože je těžké se mračit na usměvavého člověka – zkusili jste to někdy?
Může být pozitivní myšlení přehnané nebo škodlivé?
Ano, vše, co je extrémní, může být problematické. Proto se říká, že ve všech oblastech života je třeba hledat rovnováhu. A totéž platí i u pozitivního myšlení, u kterého může, v nejzazším případě, vzniknout tzv. toxická pozitivita.
Přehnané nebo toxické pozitivní myšlení může být škodlivé v těchto případech:
- Ignorování nebo potlačování negativních emocí: Pokud se člověk neustále snaží být pozitivní za každou cenu, může se vyhýbat nebo potlačovat negativní pocity, jako jsou smutek, vztek, frustrace nebo strach. Tyto pocity jsou přirozené a potřebné ke zpracování těžkých situací. Jejich ignorování může vést k potlačení emocí, což může způsobit dlouhodobé emoční problémy.
- Nerealistická očekávání: Neochvějná víra, že vše lze vyřešit pozitivním přístupem, může vytvořit nerealistická očekávání o tom, čeho lze dosáhnout. Když však věci nejdou podle očekávání, může to vyvolat frustraci a způsobit, že se člověk nepřipraví na výzvy nebo problémy, které jsou nevyhnutelné.
- Negativní důsledky pro ostatní: Toxické pozitivní myšlení může také vytvářet tlak na jiné, aby se chovali nebo mysleli způsobem, který neodpovídá jejich skutečným pocitům. To může vytvořit napětí a neschopnost řešit skutečné problémy.
- Vyhýbání se problémům: Přehnané pozitivní myšlení může vést k tomu, že se člověk vyhýbá konfrontaci s problémy. Pokud se zaměřuje výhradně na optimismus a ignoruje praktické kroky k řešení problémů, může se stát, že problémy zůstanou nevyřešené, čímž ještě dál narostou.
- Ztráta vnímání reality: Jestliže někdo stále věří, že vše musí dobře dopadnout, může to vést k nerealistickému pohledu na svět. Když pak věci nedospějí do konce podle původních představ, zklamání je o to větší.
Lze se pozitivnímu myšlení naučit? Jaké jsou nejúčinnější způsoby, jak si osvojit pozitivní myšlení?
Pozitivní myšlení je vlastně dovednost. A podobně jako jiné dovednosti se můžeme pozitivnímu myšlení naučit a dále jej rozvíjet ve svém životě.
Velmi častou technikou pro osvojení si pozitivního myšlení je například mindfulness, vnímání přítomného okamžiku, uvědomování si maličkostí a projevování vděčnosti. V posledních letech jsou populární různé zápisníky a deníky vděčnosti, které – při pravidelném psaní – mohou přinést do života člověka velké změny.
Účinnou metodou je snaha o vizualizaci toho, jak by něco šlo – tedy jakási práce na přerámování negativních myšlenek na ty pozitivní. Oblíbené jsou také pozitivní afirmace, poslech podcastů pozitivně smýšlejících lidí, kteří nás učí, jak na to. Pokud nás někdo v pozitivním myšlení povzbudí a namotivuje, může to velmi dobře fungovat.
Na každého však platí něco jiného, u mnoha lidí zabírá schopnost vnímat věci pozitivněji – především díky práci na sobě v terapii. Ať už je to jakkoliv, určitě to stojí za vyzkoušení.
Jaké návyky podporují pozitivní přístup k životu?
Všechny výše zmíněné techniky nás vedou k osvojování a udržování pozitivního myšlení. Jsou to ale také návyky, které – pokud budeme důslední – se postupně stanou naší každodenní rutinou. Budou tedy v našem životě stále více přítomné.
Návyky, které nám pomáhají podporovat pozitivní přístup k životu, jsou kromě těch již zmíněných také pohyb, péče o naši psychickou a fyzickou pohodu a samozřejmě psychohygiena, nastavení zdravých hranic, únik nebo odchod z toxických vztahů, dostatek relaxace a prostoru pro sebe. Pokud tyto věci v životě nemáme, jen těžko si najdeme kapacitu řešit pozitivní přístup k řešení situací. Je potřeba jít krok za krokem a zároveň si uvědomit, že vše se vším souvisí.
⎯
Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Obsah zde uvedený je zobecněný a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se vašeho zdraví, obraťte se na některého z našich terapeutů.
V textu používáme mužský rod, například „klient“ a „psycholog“, pro usnadnění a plynulejší styl vyjadřování. Tyto výrazy jsou však myšlené inkluzivně a vztahují se na všechny odborníky i klienty bez ohledu na pohlaví. 💙