Co znamenají noční můry u dětí nebo dospělých a jak je zastavit?

Co jsou to noční můry?

Noční můry jsou intenzivní formou špatných snů, jsou to děsivé sny, které se nám zdají reálné, zanechávají silné pocity strachu, úzkosti, hněvu nebo znechucení a často vedou k probuzení. Jsou součástí přirozeného spánkového cyklu, avšak pokud se objevují často, mohou výrazně narušit fyzické a psychické zdraví.

Tímto tématem se zabývali lidé od nepaměti. Dokonce první zmínky se objevují již ve starověkých textech, tehdejší lidé je označovali jako špatné sny, které byly považovány za poselství od bohů. Později byly noční můry rozpracovány více autory různých terapeutických škol. Zaměření se na sny a na noční můry rozpracovali jako první psychoanalytici. Prvním, kdo se systematicky zabýval nočními můrami, byl Freud, který sny považoval za „královskou cestu do nevědomí“. Noční můry podle něj vznikají, když se potlačené touhy projeví ve formě snu. Tyto touhy nejsou pro ego přijatelné, a proto jsou zobrazeny ve snu. Jung definoval noční můry jako signály nerovnováhy v individuálním životě, tedy jako potřebu integrace odmítané části do života člověka. Moderní psychoanalýza popisuje noční můry jako formu emočního přetížení, kdy nevědomí promítá nezpracovaná traumata nebo konflikty do snového obsahu. Tento přístup zahrnuje také zkoumání vztahových dynamik a jejich vliv na aktuální prožitky. Podle přístupu Gestalt terapie noční můry odrážejí nevědomé konflikty, potlačené emoce a nedokončené záležitosti, které se snaží dostat do vědomí člověka.

Jaké jsou nejčastější příčiny špatných snů?

Špatné sny obvykle nejsou způsobeny jednou příčinou, ale na jejich vzniku se podílí kombinace různých faktorů.

Mezi nejčastější příčiny patří:

  • Trauma a PTSD – při prožití traumatu se traumatické události mohou zobrazovat ve snech. Tyto noční můry se opakují, jsou živé a obsahově připomínají traumatický zážitek.
  • Deprese a jiné psychické problémy – podle vědeckých studií existuje úzký vztah mezi nočními můrami a psychopatologií. Podle studie realizované ve Francii (Faccini, Delmonte, 2024) je zřejmé, že lidé, kteří trpí psychickými problémy, mají častěji noční můry na rozdíl od běžné populace. Autoři však připomínají, že ani v současnosti není realizováno dostatek vědeckých studií, abychom mohli jednoznačně definovat kauzalitu mezi psychopatologií a vznikem nočních můr.
  • Fyziologické příčiny – s nočními můrami souvisejí poruchy spánku, jako například nespavost, ale také hormonální změny, případně nerovnováha neurotransmiterů v mozku, která může ovlivnit kvalitu snů.
  • Vedlejší účinek některých léků, nebo užití drog či alkoholu může vyvolat noční můry.
  • Dalšími příčinami může být běžný stres během dne, vysoké pracovní nasazení, únava a vyčerpání, nebo pocity úzkosti, nevyřešené vnitřní konflikty, ale i konzumace těžkých jídel, hluk, nebo horečka.

Koho noční můry postihují nejčastěji?

Lze konstatovat, že noční můry nejvíce postihují lidi, kteří zažívají kombinaci výše uvedených faktorů/příčin vzniku. Například člověk, který zažil traumatickou událost, trpí vážnými psychickými problémy a během dne zažívá mnoho stresujících událostí, u něj se mohou noční můry vyskytovat častěji.

Noční můry mohou souviset také s vývojem mozku nebo s rozvojem fantazie u dětí. Frekvence nočních můr je obzvlášť vysoká u dětí mezi 3. až 6. rokem života, protože v tomto věku se vyvíjí fantazie a zároveň děti v tomto věku neumějí efektivně zpracovat strach. Podobně je tomu i u dospívajících. U dospívajících jsou noční můry způsobeny hormonálními změnami, stresem, nebo tlakem z jejich představ a očekávání.

U dospělých je tomu tak v případech, kdy lidé čelí výraznému pracovnímu nasazení, rodinným problémům, nebo chronickému stresu.

Jaký vliv mají noční můry na psychiku a spánek?

Noční můry mohou mít výrazně negativní vliv na kvalitu spánku a psychickou pohodu člověka. Tyto děsivé sny způsobují během noci časté probouzení, vyvolávají pocity strachu nebo úzkosti. Také se může stát, že člověk má strach opět usnout. Takovýto přerušovaný spánek neumožňuje potřebnou regeneraci, což následně může souviset s únavou během dne, sníženou koncentrací, nebo nepříjemnými myšlenkami.

Kdy mohou být noční můry příznakem vážnějších problémů?

Noční můry mohou být doprovodným příznakem jiných psychických poruch, v případech, kdy noční můry zasahují do běžného fungování člověka a emoce, které s nimi souvisejí, jsou pro člověka ohrožující a nedokáže se s nimi sám vyrovnat.

Souvislost mezi noční můrou a závažným problémem může být dlouhodobě neuvědomovaná, proto je důležité v případech nejistoty vyhledat odbornou pomoc.

Ve vážných případech mohou noční můry souviset s neurologickými onemocněními, která ovlivňují funkce mozku a regulaci spánku. Dalším vážným problémem jsou psychotické poruchy, například schizofrenie.

Jaká jsou nejběžnější témata nočních můr a jejich význam?

Témata nočních můr mívají obvykle propracovaný děj, obsah takovýchto snů se většinou soustředí na snahu uniknout hrozbě, najít bezpečí a zachovat si osobní integritu.

V tomto článku vycházíme ze studie autorů (Zadra et al., 2006, Schredl, Göritz, 2018), kteří definovali tato hlavní témata nočních můr:

  • Být pronásledován bez fyzického napadení
  • Fyzická agrese – vyhrožování nebo přímý útok, včetně sexuální agrese, vraždy, nebo únosu
  • Interpersonální konflikty – konfliktní interakce mezi dvěma postavami, která je zraňující, nepřátelství, odpor, urážky, ponižování, odmítání, lež, nevěra
  • Abnormalita prostředí – bizarní nebo nepravděpodobné události
  • Přítomnost zlých duchů, včetně příšer nebo mimozemšťanů
  • Nehody – dopravní nehody, uklouznutí, utonutí, pád
  • Katastrofa/kalamita
  • Selhání nebo bezmoc
  • Hmyz, kousnutí hmyzem, potkanem, hadem
  • Smrt
  • Obavy

V současnosti neexistuje zobecňující význam jednotlivých témat. Jejich význam je individuální pro každého člověka v souvislosti s jeho osobní historií a aktuálním prožíváním.

V literatuře se můžeme dočíst, že určité symboly ve snech a nočních můrách mohou mít konkrétní význam. Například noční můry, ve kterých se topíme, mohou symbolizovat zahlcení emocemi nebo ztrátu kontroly nad nimi. Pokud se nám zdá, že padáme z útesu, může to symbolizovat strach ze selhání. Napadení jinou osobou může znamenat například pocit ohrožení, nebo nevyřešené vnitřní konflikty. Uvedené příklady jsou symboly, slouží jako metafory, a nikoli doslovný význam. Zároveň nejsou vědecky podložené ve smyslu empirických standardů. U každého člověka může být význam specifický a vázat se na aktuální životní období.

Jaké techniky a metody pomáhají při jejich léčbě?

  • Úprava spánkové hygieny – zaměřte se na dodržování pravidelného času usínání a vstávání. Před spaním si vytvořte příjemné prostředí (čerstvý vzduch, přiměřená teplota, tma) a věnujte se klidným aktivitám, jako je například čtení knihy.
  • Zapisujte si obsahy snů a nočních můr – zkuste identifikovat opakující se vzorce a spouštěče noční můry (například aktivity během dne, stres, nebo těžké jídlo před spaním). Zaměřte se i na emoce, které se objevují po probuzení.
  • Zařazení relaxačních technik během dne (meditace, hluboké dýchání, relaxační cvičení) – tyto techniky mohou pomoci snížit stres během dne.
  • Vyhněte se používání sociálních sítí a mobilních telefonů alespoň hodinu před spaním.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

V textu používáme převážně mužský rod pro zjednodušení a plynulost vyjadřování. Všechna označení jsou však myšlena inkluzivně a vztahují se na všechny osoby bez ohledu na pohlaví. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector