Schizofrenie

Schizofrenie je chronická duševní porucha, která výrazně mění vnímání reality, myšlení a chování. Postihuje přibližně 1 % populace a častěji se vyskytuje u mužů.

Příznaky schizofrenie se liší u jednotlivých lidí a mohou se měnit v čase. Dělíme je na na pozitivní, kdy je něco navíc oproti normálnímu stavu, a negativní, kdy zase něco chybí, ubývá.

Mezi nejčastější pozitivní příznaky patří:

  • Bludy: falešná přesvědčení, která nejsou založena na realitě. Člověk je například přesvědčen, že ho někdo sleduje, ovlivňuje nebo mu chce ublížit.
  • Halucinace: člověk vnímá věci, které neexistují, například slyší hlasy, vidí neexistující osoby nebo objekty, cítí nezvyklé pachy.
  • Dezorganizované myšlení a řeč: poruchy myšlení se projevují i v řeči, která může působit zmateně a chaoticky, člověk se chová bizarně nebo nedůvěryhodně.

    Negativní příznaky se projevují jako uzavření se a větší izolace, snížená motivace až apatie, slabší prožívání a vyjadřování emocí až ztráta zájmu o potěšení.

Přesná příčina schizofrenie není známa, ale jedná se o onemocnění, které má biologický základ. To znamená, že schizofrenie může mít genetický základ – pokud se v rodině vyskytuje, existuje vyšší pravděpodobnost, že se u člověka projeví. Dědičnost ale neznamená, že nemoc určitě vznikne, jen zvyšuje náchylnost.

Na druhou stranu vnější faktory (například silný stres, traumatická událost, drogy nebo sociální izolace) mohou nemoc spustit u člověka, který k ní má genetické predispozice. U lidí, kteří už schizofrenii mají, mohou tyto faktory způsobit návrat příznaků (relaps).

Schizofrenii nelze vyléčit, ale vhodnou léčbou je možné kontrolovat a zmírnit její příznaky. Léčba schizofrenie zahrnuje:

  • Hospitalizace: při akutním vzplanutí choroby bývá často nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení.
  • Užívání léků: při schizofrenii se užívají antipsychotika, zmírňují příznaky schizofrenie, jako jsou bludy a halucinace.
  • Psychoterapie: pomáhá pacientům s pochopením jejich choroby a zvládáním symptomů.
  • Sociální rehabilitace: pomáhá pacientům začlenit se do společnosti i s onemocněním a lépe zvládnout změny, které jim nemoc do života přinesla.

Prognóza schizofrenie se liší u jednotlivých pacientů. S včasnou diagnózou a léčbou může mnoho pacientů vést plnohodnotný a produktivní život.

Včasná diagnóza a léčba schizofrenie je důležitá pro zmírnění příznaků a prevenci komplikací či návratu akutní fáze onemocnění. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpí schizofrenií, je důležité vyhledat odbornou pomoc.

Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoli otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.

Další pojmy o terapii

Najděte si pro sebe terapeuta

Terapeuti

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector