Zlozvyky
Návyky jsou automatizované chování, které vzniká v důsledku základní funkce našeho mozku – zajistit přežití a šetřit energii. Proto mnoho činností každodenního života děláme automaticky, protože by jinak naše fungování bylo velmi náročné. Představte si všechny činnosti, které denně uděláte. Kolik z nich je zautomatizovaných? Čili je to chování, které se opakuje bez nutnosti vědomého úsilí. Je to naučená reakce na podnět, která se stává silně zakořeněnou v našem chování. Návyky jsou proto tak silné, protože na neurologické úrovni vyvolávají touhu po jejich uspokojení.
Návyky se dají rozdělit do dvou kategorií:
- Dobré návyky: jsou prospěšné pro naše zdraví a pohodu. Patří sem například cvičení, zdravá strava, dostatek spánku a meditace.
- Zlozvyky, respektive nešvary: jsou škodlivé pro naše zdraví a pohodu. Patří sem například kouření, konzumace alkoholu a drog, přejídání se a hazardní hry.
Jak vznikají návyky
Návyky se vytvářejí procesem opakování a posilování. Ještě před samotným návykovým chováním je spouštěcí podnět, který spustí tzv. zvykovou smyčku. Když se chování opakuje, mozek si vytváří nervové dráhy, které usnadňují jeho provádění. Tyto nervové dráhy se stávají silnějšími s každým opakováním, čímž se chování stává stále automatizovanějším. Rychlejší upevňování nervové dráhy způsobuje přítomnost odměny, která souvisí s tvorbou chemické látky v mozku dopaminu.
Faktory ovlivňující tvorbu návyků
Na tvorbu návyků působí několik faktorů, jako jsou:
- Genetika: Někteří lidé jsou geneticky predisponováni k tvorbě návyků snáze než jiní.
- Prostředí: Návyky našich rodičů, přátel a prostředí, ve kterém žijeme, ovlivňují naše vlastní návyky.
- Emoce: Stres, úzkost a deprese mohou vést k tvorbě špatných návyků.
- Závislost: Některé návyky jako například kouření a konzumace drog se mohou rozvinout do závislosti.
Jak se „zbavit“ špatných návyků
Práce s nešvary je velmi individuální proces, neexistuje jeden obecný způsob, jak na to. Známým prvním krokem je uvědomit si, proč samotné návykové chování vzniklo a pochopit jeho podstatu. Existuje několik strategií, které vám mohou pomoci:
- Určete si své cíle: Jasně si stanovte, jaký návyk chcete změnit a jaký je váš cíl.
- Vytvořte si plán, při kterém je důležité dbát na 3 věci:
- 1. podnět (co spouští mé chování),
- 2. samotné chování (např. kouření) a jeho alternativu tedy náhradu něčím funkčním,
- 3. odměna – může to být cokoli, čím podpoříte tvorbu nové nervové dráhy.
- Vyhledejte podporu: Práce se zvyky je dlouhodobý individuální proces, který při správném vedení může přinést vytoužené ovoce. V tomto procesu je podle výzkumů efektivní zapojit blízké nebo rodinu. Pokud se nám to podaří, vytváříme závazek vůči skupině, což může být dalším významným podpůrným faktorem.
- Buďte trpěliví: Při tvorbě nových zvyků je efektivní všímat si více rozdílu než absolutní hodnoty, což znamená, že i malé změny mohou vést k dalším změnám.
Návyky jsou důležitou součástí našeho života. Dobré návyky nám pomáhají dosáhnout našich cílů a zlepšit kvalitu našeho života. Špatné návyky nám naopak brání v dosažení našich cílů a poškozují naše zdraví. Pověstným prvním krokem při práci s naším chováním nebo myšlenkovými vzorci je jejich uvědomění. Pokud se mi podaří si uvědomit, co je to chování, proč ho dělám a kdy vzniklo, vytvářím pomyslnou startovací čáru pro skutečnou práci se zvyky.
⎯
Důležité upozornění:
Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Informace v něm obsažené jsou zobecněné a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vašeho zdraví, obraťte se na jednoho z našich terapeutů.