Nauč se věřit sám sobě a poznej účinné způsoby, jak si zvýšit sebevědomí

Co je to sebevědomí a proč je důležité?

Sebevedomí obecně můžeme definovat jako vnitřní stav, ve kterém si člověk uvědomuje sám sebe, své emoce, myšlenky, svou hodnotu, vlastní schopnosti. Je to také vnitřní postoj, který vychází z autentického kontaktu se sebou samým. Znamená to vědět, co cítím, co potřebuji, kde jsou mé hranice. Sebevedomí je úzce spojené s vědomou složkou osobnosti, je to také schopnost akceptovat všechny části své osobnosti.

Člověk se zdravým sebevědomím dokáže žít v souladu s vlastním prožíváním, bez potřeby přizpůsobovat se druhým a bez neustálého hledání potvrzení své hodnoty z okolí. Sebevedomí nám umožňuje činit svobodná rozhodnutí podle vlastních potřeb a hodnotového rámce, díky kterému se umíme postavit sami za sebe a říct „ne“, když to tak cítíme. V neposlední řadě – sebevědomý člověk se nebojí intimity, dokáže se otevřít druhému, ale také se chránit. Jeho vztahy nejsou o emocionální závislosti, ale o kontaktu a spojení s druhými.

Nejčastější příčiny nízkého sebevědomí

  • Nevhodné výchovné strategie rodičů, jako například nadměrná kritika, emoční zanedbávání nebo láska „za určitých podmínek“.
  • Tlak na výkon, perfekcionismus a strach ze selhání.
  • Trauma, pocit bezmoci.
  • Vlastní zkušenosti se selháním v důležité oblasti, ať už pracovní, nebo osobní.
  • Vnitřní konflikt, zejména v oblasti subjektivního hodnocení „jaký jsem“ a „jaký bych měl být“.
  • Chronický stres a vyhoření, zejména z důvodu, že v dlouhodobém stresu se organismus vyčerpává a oslabuje sebedůvěra.

Praktické tipy, jak si krok za krokem zvýšit sebevědomí

V prvním kroku je vhodné uvědomit si své silné a slabé stránky. Přemýšlejte nad nimi, napište si je na papír a zamyslete se nad konkrétními situacemi a vztahy, ve kterých se nejčastěji projevují. Co vám do života dávají a o co kvůli nim přicházíte? Zkuste je přijmout jako součást sebe.

Ve druhém kroku si zvolte dílčí cíle, tedy na kterých oblastech v rámci sebevědomí chcete pracovat? Zapište si postup, co chcete mít v životě jinak a jakým způsobem k tomu budete přistupovat. Jaký první dílčí cíl se vám zdá být dosažitelný už dnes?

Ve třetím kroku se zaměřte na svůj vnitřní hlas. Je to soucitný hlas milujícího rodiče? Nebo vnitřní kritik? Jaké věty od něj slyšíte? Zkuste se zaměřit na laskavý vnitřní dialog, dávejte sami sobě podporu a přijetí.

Ve čtvrtém kroku přemýšlejte nad tím, jaké aktivity a činnosti vám dělají radost. Zaměřte se i na mezilidské vztahy. Napište si na papír, u koho cítíte přijetí, podporu, radost a vnitřní klid. Na druhé straně se zamyslete i nad tím, v jakých situacích a u jakých lidí cítíte úbytek energie a devalvaci. Projevujte péči sami sobě, zaměřte se na kvalitní stravu, dostatečný spánek, pohyb. Dopřejte svému tělu to, co potřebuje.

V posledním kroku si zkuste vyžádat zpětnou vazbu, začněte od lidí, na kterých vám záleží a kterým důvěřujete. Zpětnou vazbu využijte pro váš osobnostní růst, naučte se přijímat komplimenty. Případnou kritiku využijte k učení se a k posunu vpřed.

Jak pracovat s vnitřním kritikem?

Cílem práce s vnitřním kritikem by nemělo být jeho potlačení, ale porozumění mu a jeho integrace. Gestalt terapie popisuje vnitřního kritika jako aspekt osobnosti, který je třeba poznat, porozumět mu a navázat s ním dialog.

Práce s vnitřním kritikem může mít mnoho podob. Na začátek vyzkoušejte aktivitu s názvem Dopis vnitřnímu kritikovi, jejímž cílem bude uvědomění si myšlenek, které kritik říká, a vaším úkolem bude mu prokázat laskavost a odpovědět s porozuměním a přijetím.

Napište dopis, ve kterém budete jako váš vnitřní kritik. Představte si, že jste on a vyjadřujte upřímně a bez cenzury ty myšlenky, které často slyšíte ve vašem vnitřním dialogu. Zkuste co nejvíc, až dokud nebude na papíře většina oblastí, které vás trápí. Po dopsání si dopřejte čas, v klidu si ho přečtěte. Potom, když budete připraveni, odpovězte kritikovi se soucitem a pochopením. Jako vaše dospělé, autentické, silné JÁ.

Vliv prostředí a vztahů na naše sebevědomí

Sebevedomí se začíná formovat už v raném dětství, a to díky prvním vztahům s rodiči nebo jinými blízkými lidmi. Tyto vztahy jsou základem pro získání zkušenosti s přijetím, láskou, respektem nebo naopak s kritikou a odmítáním. Prostředí, do kterého jsme se narodili a ve kterém vyrůstáme, má zásadní vliv na naše sebevědomí. Pokud jsme vyrůstali v prostředí s laskavými rodiči, s podporou, pokud jsme cítili bezpodmínečné přijetí, lásku, akceptaci, tak se i v dospělosti cítíme jako lidé, kteří mají hodnotu. Naopak, může se stát, že pokud nás rodiče kritizovali, odmítali, nebo jsme zažívali i častokrát „nevinný“ posměch, můžeme o sobě pochybovat. Tyto zkušenosti se později projevují v našem vnitřním dialogu, například ve formě vnitřního kritika. Také ovlivňují to, jak přistupujeme ke změnám, k novým výzvám, ke vztahům a k dalším životním zkušenostem. Vztahy nám slouží jako zrcadlo, tedy díky nim si tvoříme obraz o tom, kdo jsme. Proto je nesmírně důležité si po celý život vytvářet zdravé vztahy, respektující přátelství, která naše sebevědomí posilují a ne podkopávají.

Rituály a návyky na podporu sebevědomí

  • Pravidelně vyhledávejte kontakt s lidmi, u kterých cítíte podporu a porozumění. Kvalita vašich vztahů vám může pomáhat v těžkých časech.
  • Komunikujte se sebou laskavým tónem, budujte sebesoucit.
  • Budujte vlastní kompetence, pravidelně, v malých krocích vystupujte z komfortní zóny a zvládejte každodenní výzvy. Těšte se z nich, i malé úspěchy jsou důležité. Můžete si je zapisovat a často si je připomínejte. V těžších časech vám mohou pomoci ukotvit se a připomenout si, co všechno jste zvládli.

Jak si udržet zdravé sebevědomí i v těžkých situacích?

Sebevedomí by mělo vycházet z hlubokého přesvědčení, že jako člověk jsem hodnotný i když dělám chyby, protože ty neurčují mou hodnotu. V těžkých časech se doporučuje zaměřovat se na sebe komplexně, pokud například cítíme neúspěch v nějaké oblasti, neznamená to, že selháváme jako lidská bytost a ani to, že ztrácíme svou hodnotu. Doporučuje se připomínat si úspěchy, například přehrávat si v mysli konkrétní situace a způsoby, jak jste je zvládli. Připomínejte si vlastní hodnoty, které si na sobě vážíte. Mluvte k sobě soucitným hlasem, pokud máte pochybnosti, neváhejte vyhledat pomoc, promluvte si s lidmi, kterým důvěřujete.

Kdy pomůže odborník – terapeut nebo kouč?

V případech, kdy cítíte, že vaše práce na sebevědomí se neposouvá podle vašich očekávání a cítíte se zaseknutí. Také tehdy, když hlas vnitřního kritika je velmi intenzivní a znemožňuje vám vykonávat každodenní aktivity a těšit se z nich. V neposlední řadě tehdy, pokud problémy se sebevědomím výrazně narušují vaše mezilidské vztahy, pracovní činnost a celkovou kvalitu života. Výběr odborníka závisí na konkrétních potřebách a cílech člověka.

Terapeut může pomoci při budování sebepodpory, hledání vnitřních zdrojů, pomáhá klientovi hlouběji pochopit vnitřní mechanismy, které jsou spojeny například s minulými zkušenostmi nebo traumatickými zážitky. Tedy v případech, kdy prožíváte problémy, které nejsou snadno uchopitelné. Terapeut také pracuje s tématy sebepodpory a ukotvení. Kouč se může zaměřovat na hledání praktických řešení.

Důležité upozornění:

Tento text nenahrazuje odbornou literaturu ani rady lékaře nebo terapeuta. Obsah zde uvedený je zobecněný a nemusí se vztahovat na každého. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se vašeho zdraví, obraťte se na některého z našich terapeutů.

V textu používáme mužský rod, například „klient“ a „psycholog“, pro usnadnění a plynulejší styl vyjadřování. Tyto výrazy jsou však myšlené inkluzivně a vztahují se na všechny odborníky i klienty bez ohledu na pohlaví. 💙

Získejte exkluzivní nabídky a novinky

VisaMastercardGoogle PayApple Pay
Přibližujeme péči o duševní pohodu, aby každý mohl vést zdravý a spokojený život.
ksebe cz, s.r.o., Kaprova 42/14, 110 00 Praha 1 - Staré Město, Česko
Footer Vector